GIRLS State Championships from 1976 to Present



GIRLS STATE CHAMPIONS - 1976 to Today



Year

Champion

Coach

Runner-up

Coach

Score


HINKLE FIELDHOUSE





1976  

Warsaw [22-0] 

Janice Soyez 

Bloomfield [20-1] 

Nancy Woodward 

57-52 

1977  

E.C. Roosevelt [24-0] 

Roberta DeKemper 

Mt. Vernon (Fortville) [16-1] 

Carolyn Oldfather 

66-35 

1978  

Warsaw [22-0] 

Janice Soyez 

Jac-Cen-Del [22-1] 

Mary Jo McClelland 

75-60 

1979  

E.C. Roosevelt [23-0] 

Roberta DeKemper 

Anderson Mad. Hts. [24-1] 

Billie Bienert 

48-23 


MARKET SQUARE





1980  

Southport [22-2] 

Marilyn Ramsey 

Columbus East [22-3] 

Jackie Burton 

ot 67-63 

1981  

Evansville Reitz [26-1] 

Louise Owen 

Rushville [25-2] 

Cinda Brown 

74-47 

1982  

Heritage [24-2] 

Cheri Gilbert 

Valparaiso [21-6] 

Dale Ciciora 

52-45 

1983  

Bedford NL [26-1] 

Pete Pritchett 

Crown Point [22-5] 

Tom May 

55-50 

1984  

Crown Point [26-0] 

Tom May 

Warren Central [27-2] 

Sue Parrish 

ot 55-54 

1985  

Crown Point [25-4] 

Tom May 

Wawasee [23-2] 

Dale Brannock 

48-31 

1986  

F.W. Northrop [29-0] 

Dave Riley 

Scottsburg [24-3] 

Donna Cheatham 

58-55 

1987  

Noblesville [27-0] 

Ray Lyttle 

Anderson Highland [22-6] 

Bill Wilson 

47-39 

1988  

F.W. Snider [27-1] 

Lamar Kilmer 

Noblesville [25-3[ 

Ray Lyttle 

60-58 

1989  

Scottsburg [26-1] 

Donna Cheatham 

Benton Central [24-3] 

Jan Conner 

ot 74-72 

1990  

Huntington North [26-4] 

Fred Fields 

Bedford NL [25-1] 

Pete Pritchett 

50-47 

1991  

Bedford NL [29-0] 

Pete Pritchett 

Warsaw [22-4] 

Will Wienhorst 

52-44 

1992  

Kokomo [26-1] 

Mike McCroskey 

Bedford NL [26-1] 

Pete Pritchett 

50-47 

1993  

Kokomo [27-1] 

Mike McCroskey 

McCutcheon [22-5] 

Don Burton 

70-60 

1994  

Lake Central [25-1] 

Tom Megyesi 

Kokomo [23-3] 

Mike McCroskey 

44-42 

1995  

Huntington North [28-1] 

Fred Fields 

Carmel [19-8] 

Judi Warren 

43-39 

1996  

Center Grove [25-2] 

Joe Lentz 

Valparaiso [23-4] 

Greg Kirby 

55-44 

1997  

Martinsville [26-1] 

Jan Conner 

Crown Point [22-5] 

Tom May 

66-59 

1998

 

 

 

 

 

4A

Martinsville [29-0] 

Jan Conner 

Lake Central [26-1] 

Tom Megyesi 

71-65 

3A: 

West Lafayette [24-5] 

Steve Dietrich 

Franklin [21-6] 

Walt Raines 

62-45 

2A: 

Southridge [22-7] 

Stan Roesner 

Bluffton [21-6] 

Ron DeWitt 

62-57 

1A: 

Bloomfield [26-2] 

Paula Fettig 

Morgan Twp. [24-4] 

Jeff Edwards 

90-58 

1999






4A

New Albany [28-0] 

Angie Hinton 

F.W. Snider [26-2] 

Lamar Kilmer 

46-41 

3A: 

NorthWood [25-4] 

Steve Neff 

Indpls. Cathedral [27-1] 

Linda Bamrick 

72-71 

2A: 

F.W. Luers [27-2] 

Gary Andrews 

Austin [19-8] 

Dan Deaton 

59-48 

1A: 

Clinton Prairie [25-3] 

Connie Garrett 

New Washington [22-5] 

Terry White 

50-42 

2000

HINKLE FIELDHOUSE





4A

Ben Davis [28-0] 

Stan Benge 

Valparaiso [25-2] 

Greg Kirby 

56-53 

3A: 

Indpls. Cathedral [27-1] 

Linda Bamrick 

Columbia City [20-6] 

Wayne Kreiger 

58-44 

2A: 

F.W. Luers [26-1] 

Gary Andrews 

Forest Park [22-5] 

Mary Niehaus 

62-60 

1A: 

Triton [20-7] 

Mark Heeter 

Rising Sun [25-3] 

Mark Fette 

ot 57-54 

2001

CONSECO FIELDHOUSE





4A

Ben Davis [27-2] 

Stan Benge 

F.W. Snider [25-3] 

Lamar Kilmer 

69-45 

3A: 

Indpls. Cathedral [29-1] 

Linda Bamrick 

Plymouth [22-6] 

Dave Cox 

54-39 

2A: 

F.W. Luers [28-0] 

Gary Andrews 

Shenandoah [25-1] 

Todd Salkoski 

55-39 

1A: 

Triton [23-3] 

Mark Heeter 

White River Valley [22-6] 

Joe Pigg 

55-38 

2002

 

 

 

 

 

4A

Terre Haute South [25-2] 

Alan Maroska 

S.B. Riley [24-4] 

Mike Megyesi 

63-42 

3A: 

F.W. Luers [21-5] 

Teri Rosinski 

Gibson Southern [24-5] 

Jason Blackard 

51-37 

2A: 

Southwestern (Han.) [25-2] 

Donna Cheatham 

Shenandoah [22-4] 

Todd Salkoski 

70-64 

1A: 

North Vermillion [25-1] 

Ken Gentrup 

Hebron [25-3] 

Jerry Bechtold 

45-42 

2003

 

 

 

 

 

4A

Kokomo [26-0] 

Charlie Hall 

Perry Meridian [24-5] 

Mike Armstrong 

44-42 

3A: 

Beech Grove [28-1] 

Dawn McNew 

S.B. St. Joseph’s [24-3] 

Mike Megyese 

63-45 

2A: 

Shenandoah [24-5] 

Todd Salkoski 

Southwestern (Han.) [21-8] 

Donna Cheatham 

52-51 

1A: 

Tri-Central [23-4] 

Kathie Layden 

North Vermillion [26-1] 

Ken Gentrup 

57-55 

2004

 

 

 

 

 

4A

North Central (Indpls.) [23-3] 

Alan Vickrey 

Warsaw [26-3] 

Will Wienhorst 

53-38 

3A: 

Brebeuf Jesuit [26-3] 

Kendall Kreinhagen 

F.W. Luers [22-4] 

Teri Rosinski 

54-38 

2A: 

Rochester [25-2] 

Tony Stesiak 

Heritage Christian [21-6] 

Mark Richards 

50-41 

1A: 

Tri-Central [21-6] 

Kathie Layden 

Washington Catholic [22-4] 

Jim Mackey 

46-36 

2005

 

 

 

 

 

4A

North Central (Indpls.) [20-7] 

Alan Vickrey 

Gary West [23-5] 

Rodney Fisher 

57-54 

3A: 

S.B. St. Joseph’s [25-1] 

Mike Megyese 

Corydon Central [24-3] 

Michael Uhl 

70-57 

2A: 

Shenandoah [22-5] 

Todd Salkowski 

North Judson [22-4] 

John Hampton 

54-49 

1A: 

Tri-Central [20-7] 

Kathie Layden 

Northeast Dubois [20-6] 

Alan Matheis 

47-46 

2006

 

 

 

 

 

4A

Castle [25-3] 

Wayne Allen 

S.B. Washington [25-2] 

Marilyn Coddens 

83-72 

3A: 

F.W. Luers [24-4] 

Teri Rosinski 

Evansville Memorial [23-5] 

Bruce Dockery 

65-54 

2A: 

Heritage Christian [25-3] 

Rick Risinger 

Westview [24-4] 

Randy Yoder 

46-34 

1A: 

Lafayette Cent. Cath. [18-10] 

Geoff Salmon 

South Central (Eliz.) [23-6] 

Randall Schoen 

75-68 

2007

 

 

 

 

 

4A

S.B. Washington [28-1] 

Marilyn Coddens 

Columbus East [24-3] 

Danny Brown 

84-64 

3A: 

Brebeuf Jesuit [23-6] 

Kendall Kreinhagen 

Wawasee [22-4] 

Kem Zolman 

51-43 

2A: 

Heritage Christian [26-3] 

Rick Risinger 

Jimtown [24-3] 

Gene Johnson 

62-44 

1A: 

Oregon-Davis [25-3] 

Terry Minix 

Wood Memorial [19-9] 

Johnnie Bartley 

54-46 

2008

 

 

 

 

 

4A

Carmel [23-4] 

Scott Bowen 

S.B. Washington [23-3] 

Marilyn Coddens 

84-72 

3A: 

Plymouth [22-4] 

Dave Cox 

Indpls. Chatard [23-5] 

Kevin Sweeney 

47-46 

2A: 

Heritage Christian [27-1] 

Rick Risinger 

Oak Hill [26-1] 

Todd Law 

53-31 

1A: 

F.W. Canterbury [21-5] 

Scott Kreiger 

University [20-7] 

Bill Thornburgh 

36-32 

2009

LUCAS OIL STADIUM





4A

Ben Davis [30-0] 

Stan Benge 

S.B. Washington [26-1] 

Maurice Scott 

71-69 

3A: 

F.W. Elmhurst [25-2] 

Mark Redding 

Owen Valley [24-3] 

Tom Anderson 

62-59 

2A: 

Heritage Christian [26-1] 

Rick Risinger 

Oak Hill [27-2] 

Todd Law 

ot 60-58 

1A: 

F.W. Canterbury [23-4] 

Scott Kreiger 

Vincennes Rivet [23-2] 

Tim Young 

ot 72-66 

2010

ALLEN CO. COLISEUM





4A

Ben Davis [28-0] 

Stan Benge 

Merrillville [25-2] 

Amy Govert 

99-52 

3A: 

Fort Wayne Concordia [24-3] 

Dave Miller 

Rushville [25-3] 

Melissa Marlow 

59-48 

2A: 

Austin [26-2] 

Jared Peterson 

F.W. Luers (18-8] 

Denny Renier 

ot 70-65 

1A: 

F.W. Canterbury [25-2] 

Scott Kreiger 

Vincennes Rivet [26-1] 

Tim Young 

69-65 

2011

 

 

 

 

 

4A

Jeffersonville [28-2] 

Chad Gilbert 

Penn [23-2] 

Kristi Kaniewski 

43-29 

3A: 

Evansville Memorial [28-1] 

Bruce Dockery 

Benton Central [23-2] 

David Baxter 

ot 58-50 

2A: 

Fort Wayne Luers [24-2] 

Denny Renier 

Brownstown Central [23-6] 

Karla Rieckers 

59-46 

1A: 

Vincennes Rivet [28-0] 

Tim Young 

Turkey Run [24-3] 

Jeff Thompson 

49-40 

2012

HULMAN CENTER





4A

North Central (Indpls.) [23-5] 

Dee Ann Ramey 

Columbus North [23-4] 

Pat McKee 

ot 50-48 

3A: 

F.W. Concordia [21-5] 

Dave Miller 

Mt. Vernon (Fortville) [23-6] 

Julie Shelton 

42-39 

2A: 

Evansville Mater Dei [27-1] 

Steve Goans 

F.W. Luers [21-6] 

Denny Renier 

ot 56-52 

1A: 

F.W. Canterbury [25-2] 

Scott Kreiger 

Northeast Dubois [22-5] 

Alan Matheis 

64-54 

2013 

HULMAN CENTER    
1A FW Canterbury (25-3)Wayne Kreiger Vincennes Rivet (22-5)Tim Young42-35
2AEvans Mater Dei (28-2)Steve GoinsEastern (G'Town) (22-4)Jeremy Dexter62-42
3AMt.Vernon(F'ville) (23-4)Julie SheltonHamilton Heights (23-3)Tod Windlan61-47
4ABedford NL (28-0)Kurt GodlevskeFW South (24-4)Juanita Goodwell54-51
2014HULMAN CENTER     
4ABedford North Lawrence (27-1)Damon Bailey Penn (25-2)Kristi Kaniewski51-41
3AWestern (23-3)Chris KeislingEvans. Mater Dei (26-2)Steve Goans38-35
2AHeritage Christian (27-1)Rick RisingerFort Wayne Canterbury (20-5)Wayne Kreiger64-61
1AOregon-Davis (23-2)Terry MinixVincennes Rivet (22-5)Tim Young69-64
2015  Bankers Life Fieldhouse    
 4AColumbus North (28-1) Pat McKeeHomestead (26-3)Rod Parker62-56
 3APrinceton (30-1)Charles MairTippecanoe Valley (25-3)CHris Kindig72-44
 2AHeritage Christian (28-2)Rick RisingerFW Canterbury (23-3)Wayne Kreiger73-53
 1ALaf. Central Catholic (24-6)Craig DeVaultBarr-Reeve (28-1)Mark Holt52-44
2016 Bankers Life Fieldhouse     
4APenn (28-2)Kristi KaniewskiColumbus North(27-2)Pat McKee68-48
3AHeritage Christian(26-4)Rick RisingerNorth Harrison(28-3)Missy Voyles51-45
2ALaf. Central Catholic(25-5)Craig DeVaultCovenant Christian(23-6)Joe Smith56-43
1AJac-Cen-Del(27-1)Scott SmithArgos(24-4)Gary Teel57-39
2017     
      
      
      
      

 

 

 

SPONSORS
BANNER LEVEL PARTNERS BSN Sports          SubwayPRIMARY LEVEL PARTNERS (Available)  SECONDARY LEVEL PARTNERS  Champion                 Shoot Away   ASSOCIATE PARTNERS Done Camps  McDonalds     CocaCola Hoosier Basketball Magazine Pacers Sports & Entertainment Indiana FeverIndiana Pacers CONTRIBUTOR  PARTNERS         Loomis & LaPann