George Griffith Coaching Awards

The George Griffith coaching awards are given annually to the State Finals Coaches. The award started in 2002 and includes both Girls and Boys State Finals Coaches. Complete listing below. 

Started in 2002 (Boys below the Girls Listings)

GIRLS 

Year

 

Champion Coach, School

Runner-up Coach, School

2002

4A

Alan Maroska, T.H. South

Mike Megyesi, S.B. Riley

 

3A

Teri Rosinski, FW Luers

Jason Blackard, Gibson So.

 

2A

Donna Cheatham, Southwestern(Hnvr)

Todd Salkoski, Shenandoah

 

1A

Ken Gentrup, North Vermillion

Jerry Bechtold, Hebron

2003

4A

Charlie Hall, Kokomo

Mike Armstrong, Perry Meridian

 

3A

Dawn McNew, Beech Grove

Mike Megyese, S.B. St. Joseph's

 

2A

Todd Salkoski, Shenandoah

Donna Cheatham, Southwestern (H)

 

1A

Kathie Layden, Tri-Central

Ken Gentrup, North Vermillion

2004

4A

Alan Vickrey, North Central (Indpls)

Will Wienhorst, Warsaw

 

3A

Kendall Kreinhagen, Brebeuf Jesuit

Teri Rosinski, FW Luers

 

2A

Tony Stesiak, Rochester

Mark Richards, Heritage Christian

 

1A

Kathie Layden, Tri-Central

Jim Mackey, Washington Catholic

2005

4A

Alan Vickrey, North Central (Indpls)

Rodney Fisher, Gary West

 

3A

Mike Megyese, S.B. St. Joseph's

Michael Uhl, Corydon Central

 

2A

Todd Salkowski, Shenandoah

John Hampton, North Judson

 

1A

Kathie Layden, Tri-Central

Alan Matheis, Northeast Dubois

2006

4A

Wayne Allen, Castle

Marilyn Coddens, S.B. Washington

 

3A

Teri Rosinski, FW Luers

Bruce Dockery, Evansville Memorial

 

2A

Rick Risinger, Heritage Christian

Randy Yoder, Westview

 

1A

Geoff Salmon, Laf. Central Catholic

Randall Schoen, South Central(Eliz)

2007

4A

Marilyn Coddens, S.B. Washington

Danny Brown, Columbus East

 

3A

Kendall Kreinhagen, Brebeuf Jesuit

Kem Zolman, Wawasee

 

2A

Rick Risinger, Heritage Christian

Gene Johnson, Wood Memorial

 

1A

Terry Minix, Oregon-Davis

Johnnie Bartley, Wood Memorial

2008

4A

Scott Bowen, Carmel

Marilyn Coddens, S.B. Washington

 

3A

Dave Cox, Plymouth

Kevin Sweeney, Chatard

 

2A

Rick Risinger, Heritage Christian

Todd Law, Oak Hill

 

1A

Scott Kreiger, FW Canterbury

Bill Thornburgh, University

2009

4A

Stan Benge, Ben Davis

Maurice Scott, S.B. Washington

 

3A

Mark Redding, FW Elmhurst

Tom Anderson, Owen Valley

 

2A

Rick Risinger, Heritage Christian

Todd Law, Oak Hill

 

1A

Scott Kreiger, FW Canterbury

Tim Young, Vincennes Rivet

2010

4A

San Benge, Ben Davis

Amy Govert, Merrillville

 

3A

Dave Miller, Rushville

Melissa Marlow, Rushville

 

2A

Jared Peterson, Austin

Denny Renier, FW Luers

 

1A

Scott Kreiger, FW Canterbury

Tim Young, Vincennes Rivet

2011

4A

Chad Gilbert, Jeffersonville

Kristi Kaniewski, Penn

 

3A

Bruce Dockery, Evansville Memorial

David Baxter, Benton Central

 

2A

Denny Renier, FW Luers

Karla Rieckers, Brownstown Central

 

1A

Tim Young, Vincennes Rivet

Jeff Thompson, Turkey Run

2012

4A

Dee Ann Ramey, Columbus North

Pat McKee, Columbus North

 

3A

Dave Miller, FW Concordia

Julie Shelton, Mt. Vernon (F'ville)

 

2A

Steve Goans, Evans. Mater Dei

Denny Renier, FW Luers

 

1A

Scott Kreiger, FW Canterbury

Alan Matheis, Northeast Dubois

2013  4A Kurt Godlevske, BNL Juanita Goodwell, FW Southside
  3A Julie Shelton, Mt. Vernon(Fortvl) Tod Windlan,Hamilton Heights
  2A Steve Goans, Ev. Mater Dei Jeremy Dexter,Eastern(Gr-Twn)
  1A Wayne Kreiger, FW Canterbury Tim Young, Vincennes Rivet
2014  4A Damon Bailey, Bedford NL Kristi Kaniewski, Penn
  3A Chris Keisling, Western Steve Goans, Mater Dei
  2A Rick Risinger, Heritage Christian Wayne Kreiger, Canterbury
  1A Terry Minix, Oregon-Davis Tim Young, Vincennes Rivet
2015  4A Pat McKee, Columbus North Rod Parker, Homestead
  3A  Charles Mair, Princeton Chris Kindig, Tippecanoe Valley
  2A  Rick Risinger, Heritage Christian Wayne Kreiger, FW Canterbury
  1A  Craig DeVault, Laf. Central Catholic Mark Holt, Barr-Reeve
2016 4A Kristi Ulrich, Penn Pat McKee, Columbus North
  3A Rick Risinger, Heritage Christian Missy Voyles, North Harrison
  2A Craig DeVault, Laf. Cen.Catholic Joe Smith, Covenant Christian
  1A Scott Smith, Jac-Cen-Del Gary Teel, Argos
2017       

BOYS 

 

Year

Class

Champion Coach, School

Runner-up Coach, School

2002

4A

John Boyd, Gary West

Larry Bullington, Pike

 

3A

Paul Keller, Delta

Al Gooden, Harding

 

2A

Trent Lehman, Speedway

Wayne Barker, Bluffton

 

1A

Jeff Henley, Rossville

Bryan Hughes, Barr-Reeve

2003

4A

Larry Bullington, Pike

Cliff Hawkins, DeKalb

 

3A

Dan Archer, FW Elmhurst

Keith Edmonds, FW Elmhurst

 

2A

Basil Mawbey, Cass

Tom Beach, Forest Park

 

1A

Chad Dunwoody, Laf. Central Catholic

Stacy Meyer, Southwestern (Shelby)

2004

4A

Jack Keefer, Lawrence North

Chris Benedict, Columbia City

 

3A

John Goebel, Evans. Mater Dei

Shaun Busick, Bellmont

 

2A

Randy DeShone, Jimtown

Dave Benter, Brownstown Central

 

1A

Jason Delaney, Waldron

Gary Merrell, FW Blackhawk Christian

2005

4A

Jack Keefer, Lawrence North

Matt Fine, Muncie Central

 

3A

Dave Omer, Washington

Jack Edison, Plymouth

 

2A

Tom Beach, Forest Park

Al Gooden, Harding

 

1A

Jimmie Howell, Lapel

Steve Brett, Loogootee

2006

4A

Jack Keefer, Lawrence North

Matt Fine, Muncie Central

 

3A

Steve Bennett, New Castle

Craig Teagle, Jay County

 

2A

Tom Beach, Forest Park

Al Gooden, Harding

 

1A

Bob Nobbe, Hauser

Dave Driggs, Tri-Central

2007

4A

Pete Trgovich, East Chicago Central

Doug Mitchell, North Central (Indpls)

 

3A

Jack Edison, Plymouth

Jeff Hein, Evansville Bosse

 

2A

Jim Gish, Northwestern

Chip Mehaffey, Winchester

 

1A

Travis Hannah, Oregon-Davis

Bryan Hughes, Barr-Reeve

2008

4A

Joshua Kendrick, Brownsburg

Joe Luce, Marion

 

3A

Gene Miiller, Washington

Al Gooden, Harding

 

2A

James Blackmon, FW Bishop Luers

Chip Mehaffey, Winchester

 

1A

Jason Groves, Triton

Tom Finchum, Indianapolis Lutheran

2009

4A

JR Holmes, Bloomington South

Ray Sims, FW Snider

 

3A

Tom Weeks, Rochester

Rob Malchow, Rochester

 

2A

James Blackmon, FW Bishop Luers

Dave Benter, Brownstown Central

 

1A

David Bradshaw, Jac-Cen-Del

Jason Groves, Triton

2010

4A

Doug Mitchell, North Central (Indpls)

Doug Ogle, Warsaw

 

3A

Gene Miiller, Washington

Renaldo Thomas, Gary Wallace

 

2A

Mike Jones, Wheeler

Ed Schilling Jr., Park Tudor

 

1A

Marvin Rea, Bowman Academy

Bryan Hughes, Barr-Reeve

2011

4A

JR Holmes, Bloomington South

Brian McCauley, Kokomo

 

3A

Gene Miiller, Washington

Mark Galloway, Culver Academies

 

2A

Ed Schilling Jr., Park Tudor

Drew Trost, Hammond Bishop Noll

 

1A

Nick Reich, Indianapolis Metropolitan

Jason Groves, Triton

2012

4A

Scott Heady, Carmel

Bill Zych, Pike

 

3A

Pete Smith, Guerin Catholic

Randy Hawkins, Norwell

 

2A

Ed Schilling Jr., Park Tudor

Marvin Rea, Bowman Academy

 

1A

Mike Wagioner, Loogootee

Dave Mahurin, Rockville

2013  4A Scott Heady, Carmel Andy Fagan, Cathedral
  3A Stacy Meyer, Greensburg Josh Eggold, FW Concordia
  2A Marvin Rea, Bowman Academy Joey Hart, Linton-Stockton
  1A Doc Nash, Borden Jason Groves, Triton
2014  4A Jason Delaney, Tech Dave Milausnic, Lake Central
  3A Stacy Meyer, Greensburg Marvin Rea, Bowman
  2A Kyle Cox, Park Tudor Rob Yoder, Westview
  1A Donavon Garletts,Marq.Cath. Bryan Hughes, Barr-Reeve
2015 4A  Chris Johnson, Homestead Michael Adams, F.J. Reitz
  3A Pete Smith, Guerin Catholic Gary Hayes, Griffith
  2A  Kyle Cox, Park Tudor Brent Brobston, Frankton
  1A  Bryan Hughes, Barr-Reeve Donovan Garletts, Marquette Catholic
2016  4A Jim Shannon, New Albany Rick Peckinpaugh, McCutcheon
  3A  James Blackmon, Marion Shane Burkhart, Bosse
  2A  Jimmie Howell, Lapel Mosi Barnes, Howe
  1A  Jason Chappell, Liberty Christian Matt Britton, Bloomfield
2017       

 

Back to Top

SPONSORS
BANNER LEVEL PARTNERS BSN Sports          SubwayPRIMARY LEVEL PARTNERS (Available)  SECONDARY LEVEL PARTNERS  Champion                 Shoot Away   ASSOCIATE PARTNERS Done Camps  McDonalds     CocaCola Hoosier Basketball Magazine Pacers Sports & Entertainment Indiana FeverIndiana Pacers CONTRIBUTOR  PARTNERS         Loomis & LaPann